نکاتی که باید قبل از سفارش یک وب سایت بدانید چیست؟

 • هدف خود را تعیین کنید
 • میزان هزینه ای که می خواهید برای طراحی سایت صرف کنید را تعیین کنید
 • مخاطبان خود را شناسایی کنید
 • جزئیات سایت خود را تعیین کنید
 • مطالبی که می خواهید در سایت باشد را تعیین کنید
 • انتخاب تکنولوژی طراحی سایت
 • انتخاب دامنه و نام تجاری
 • سئو طراحی سایت
 • برای سفارش طراحی سایت به چه کسانی باید مراجعه کنیم؟
 • هنگام بستن قرارداد به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

این روزها که همه مشاغل به سمت دنیای مجازی روی آورده اند، داشتن یک وب سایت حرفه ای یکی از نکات مهم در جذب مخاطبان تلقی می شود. هر چقدر وب سایت شما کاربرپسند تر باشد، مخاطبان وقت بیشتری را در آن می گذرانند و بیشتر این احتمال وجود دارد که خرید خود را انجام دهند. ممکن است سفارش طراحی سایت کار راحتی تصور شود؛ امّا نکات خاص خودش را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

سفارش طراحی سایت

شروع تحقیقات برای سفارش طراحی سایت

شاید اغلب تصور کنند که تمام موارد به طراح سایت بستگی دارد؛ یعنی ما یک فرم پر می کنیم و اطلاعات سایت را وارد می کنیم و طراح به صورت معجزه آسایی در کمترین زمان آن را آماده می کند! اگر این اتفاق بیفتد دو حالت وجود دارد؛ یا یک سایت از پیش آماده را تحویل گرفته اید یا طراح سایت واقعا سریع و حرفه ای کار کرده و در عین حال موفق شده ذهن شما را نیز بخواند.

امّا اکثر مواقع سایت نهایی ممکن است آن چیزی نباشد که ما تصور می کردیم. برای جلوگیری از دوباره کاری بیش از حد و اشتباهات و مشکلات، بهتر است از قبل یک نقشه ذهنی آماده کرده باشید و به خوبی با طراحان مشورت کنید و اطلاعات را در اختیارشان قرار دهید.

در اولین مرحله، یک قلم و کاغذ برداشته و جزئیات مد نظر پروژه خود را کامل بنویسید. در ادامه بخش های مختلفی را با هم بررسی خواهیم کرد که با در نظر داشتن آن ها می توانید جزئیات بهتری را بر کاغذ پیاده کنید.

بررسی کنید چه نوع وب سایتی میخواهید.

اگر به وب سایت های مختلف سری زده باشید، متوجه تفاوت های کوچک و بزرگ میان آن ها شده اید. برای سفارش طراحی سایت باید بدانید کدام یک از این موارد برای کسب و کار شما مناسب خواهد بود. وب سایت های شرکت حالت رسمی، ساده و تقریبا رزومه مانند دارند که در یک صفحه طویل همه اطلاعات آن ها قرار داده شده است.

وب سایت های شرکتی بیشتر مناسب سازمان ها و شرکت هایی هستند که قصد دارند تا خدمات مجموعه خود را معرفی کنند. همچنین، این نوع وب سایت بخش مقالات و اخبار شرکت را شامل می شوند تا اطلاعات لازم را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

نوع بعدی، وب سایت فروشگاهی است. احتمالا مشابه آن ها را دیده اید و از آن ها خریدهایی انجام داده باشید. طراحی سایت فروشگاهی، برای به نمایش گذاشتن محصولات مناسب خواهد بود و معمولا شامل دسته طراحی سایت داینامیک می باشند که خب کمی گرانتر هستند.

همچنین، قابلیت های فراوانی را در اختیار شما و مشتریان قرار می دهد. از جمله، مقایسه بین محصولات، اعمال تخفیفات و … شامل گزینه هایی است که در این دست وب سایت ها دیده می شوند.

گاهی اوقات نیز شما صاحب یک کسب و کار خاص و تخصصی هستید؛ برای مثال سایت های آموزش مجازی، سایت های املاک، آژانس های هواپیمایی و… ممکن است هدف شما تنها فروش یک محصول یا معرفی خدمات نباشد و سفارش طراحی سایت شما حالتی متمایز از دیگر وب سایت ها را داشته باشد؛ پس در مرحله اول لازم است بدانید چه سبک و نوع وب سایت نیاز دارید.

در مورد مشتریان هدف خود کمی تحقیق کنید.

برای مثال شما فروشنده لباس های کودک هستید؛ اگر وب سایتی برای شما تهیه بشود که خشک و رسمی باشد و بخش بندی مناسبی نداشته باشد، قطعا مخاطبان از وب سایت شما رانده می شوند.

پس، برای سفارش طراحی سایت، ابتدا مخاطبان هدف خود را بهتر بشناسید. قطعا در این نمونه مادران، پدران و گاهی اوقات کودکان مخاطبان شما خواهند بود. به این ترتیب می دانید که دسته بندی سایت و طراحی ظاهر آن باید به چگونه باشد تا این افراد را به سمت خود جلب کند.

قطعا، این تنها نمونه ای بود برای درک بهتر موضوع مطرح شد؛ ممکن است مخاطبان و مشتریان شما از گروه های زیر باشند:

 • زنان
 • مردان
 • سالمندان
 • دانش آموزان و دانشجویان
 • مدیران و صاحبان کسب و کار
 • نوجوانان و جوانان
 • مادران و پدران

و…

جمع آوری اطلاعات و داده های اولیه ، لوگو و نام تجاری

این مرحله شاید در اینجا مهم به نظر نرسد، امّا بهتر است لوگوی خود را در نظر داشته باشید تا با طراحی وب سایت شما هماهنگی کافی را داشته باشد. بهتر است حتی لوگو را پیش از سفارش طراحی سایت انتخاب کرده و در اختیار طراح وب سایت قرار دهید تا آن را در جایی مناسب قرار دهد.

چه امکانات و ویژگی هایی لازم خواهید داشت؟

در این مرحله باید ویژگی ها و امکاناتی که برای سفارش طراحی سایت لازم دارید را در نظر بگیرید. شما به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت؟ برای مثال امکاناتی برای اعمال تخفیف ها؟ تغییر اطلاعات محصولات به طور سریع؟ تغییر بنرها؟ یا مواردی پیچیده تر که همگی آن ها را باید روی کاغذ نوشته و لیستی از آن ها تهیه کنید.

امّا یک بار هم خودتان را جای مشتریان قرار دهید. اگر شما مشتری بودید، وقتی داخل سایت می شوید، چه چیزهایی مد نظر شما خواهد بود؟ امکانات برای مقایسه؟ جستجوی سریع؟ دسته بندی و منوها؟ تمام این ها مواردی هستند که قرار است مورد استفاده کاربران قرار گیرند؛ در نتیجه، بهتر است این موارد را نیز به لیست خود اضافه کنید.

میزان بودجه خود را مشخص کنید!

لیست بالا که برای سفارش طراحی سایت تهیه کرده اید را یک بار بررسی کنید. کدام یک از آن ها ضروری هستند؟ باید با این واقعیت رو به رو شوید که ویژگی و امکانات حرفه ای و خاص، هزینه های زیادی را به همراه دارند. همچنین، طراحی و تحویل آن ها زمان بیشتری را می طلبد.

بهتر است یک بودجه اولیه برای سفارش طراحی سایت خود مشخص کنید. سپس، باید مشاور لیست و بودجه خود را در جریان بگذارید. اگر بودجه کمی دارید، احتمالا یک سایت حرفه ای با امکانات تخصصی در این بازه زمانی مناسب کار شما نباشد. برای شروع کار در این وضعیت قالب های آماده می توانند گزینه خوبی باشند.

هر چند که این قالب ها مشکلات و محدودیت های خاص خود را دارند، امّا برای شروع کار یک گزینه مناسب به شمار می روند. می توانید با گسترش کسب و کار خود و افزایش بودجه در آینده، وب سایت خود را ارتقا دهید.

میزان امکانات و ویژگی ها و حرفه ای بودن آن

قطعا هر چقدر ویژگی های دلخواه شما خاص تر و متمایزتر باشند، هزینه و زمان بالاتری خواهند برد. سیستم های CMSکمترین هزینه را داشته و در کمترین زمان آماده می شوند. هر چند می توان قالب های حرفه ای برای CMS های مختلف را سفارش داد، امّا می توان در ارزان ترین حالت نیز آن ها را تهیه کرد.

پلتفرم های وردپرس و جوملا به صورت رایگان بر روی اینترنت قرارداده شده اند و هزینه های جانبی آن ها مربوط به نصب و بارگذاری خواهد بود.

از آنجایی که در بالا به قالب های آماده مانند وردپرس، جوملا و… اشاره کردیم، بهتر است به انواع سیستم های موجود اشاره ای داشته باشیم. در کل از سه روش برای طراحی سایت استفاده می کنند:

 • وب سایت های CMS
 • وب سایت تخصصی با PHP
 • سایت هایی که بر پایه NET هستند.

سایت های CMS انواع مختلفی دارند و هر روز بر تعداد آن ها افزوده می شود. از نمونه های محبوب آن می توان به وردپرس، جوملا، Duda و… اشاره کرد. معمولا آن ها یک فرمت و قالب آماده دارند که تغییر آن مشکلات و دردسرهای خود را به همراه خواهد داشت. هزینه های افزونه های اضافی و اختصاصی نیز می تواند بالا باشد.

اگر مجموعه یا شرکت بزرگ محسوب می شوید، انتخاب CMS مناسب نخواهد بود. انتخاب سایت های PHP و ASP.NET می تواند مناسب کار شما باشند.

سئو سایت

اگر کمی در این زمینه تحقیق کرده باشید، می دانید که سئو سایت شامل دو بخش است. یک بخش آن مربوط به بحث های فنی و طراحی سایت می شود. طراح سایت پس از دریافت سفارش طراحی سایت از سمت شما، باید در هنگام کدنویسی برخی مسائل را رعایت کند تا سئو تکنیکال سایت شما در بهترین وضعیت قرار گیرد.

بخش دیگر سئو، به محتوای سایت وابسته است. این بخش به نحوه نوشتن محتوایت، درج آن ها و… بستگی خواهد داشت.

انتخاب طرح و دیزان مناسب برای وب سایت ، انتخاب طراح و قرارداد

در انتخاب طراح، عجله نکنید. رزومه کاری چند نفر را بررسی کرده و از مشاوره گرفتن نترسید. باید فرد مناسبی را انتخاب کنید تا در طول سفارش طراحی سایت و همچنین بعد از آن بتواند قابل اعتماد باشد.

پس از آنکه فردی مناسب را پیدا کردید، قرارداد سفارش طراحی سایت را تهیه کنید. تمام جزئیات را وارد کرده امّا حساسیت شدید به خرج ندهید. گاهی اوقات برخی نکات در طول پروژه دستخوش تغییر می شوند؛ در نتیجه تاکید بیش از حد در ابتدا تنها باعث می شود روابط ناخوشایندی بین کارفرما و طراح ایجاد شود و نتیجه پروژه به خوبی آنچه که تصور می کردید نباشد.

خرید دامنه و اطلاعات لازم برای قرار دادن در وب سایت

در انتها، را پیش از به پایان رسیدن پروژه ایجاد یا جمع آوری کنید. می توانید محتوا را در اختیار طراح سایت قرار دهید تا نمونه نهایی کار را به خوبی مشاهده کرده و با نحوه کار کرد وب سایت خود بیشتر آشنا شوید. دقت کنید، اطلاعات خود را به خوبی گروه بندی نمایید.

برای مثال لباس های زنانه، مردانه و بچگانه هر کدام شامل زیر بخش های مختلفی می شوند. برای بخش مردانه می توانید تی شرت، شلوار، کت و… را در نظر بگیرید. عکس های با کیفیت و مناسب از محصولات خود تهیه کنید تا نمونه آن را در سایت بارگذاری کرده و از نحوه نمایش آن در وب سایت مطمئن گردید.

هزینه های طراحی وب سایت چطور تعیین می شود؟

هزینه ها متغییرهای وابسته به عوامل مختلف هستند. از جمله نوع وب سایت، امکانات و ویژگی ها و سیستم انتخابی در هزینه ها تاثیر گذارند.

انواع وب سایت کدامند؟

از انواع اصلی آن می توان به وب سایت های فروشگاهی و وب سایت های شرکتی اشاره نمود. وب سایت های تخصصی نیز وجود دارند که طبق سفارش مشتری، طراحی می شوند.

ارزان‌ترین روش برای سفارش طراحی سایت چیست؟

استفاده نمودن از CMS‌ها ارزان‌ترین روش محسوب می‌شود، امّا محدودیت و مشکلات خود را دارند؛ به همین سبب برای شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ پیشنهاد نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *